Vin & Bubbel

Kalorier i vin: från lättvikt till dessertvin

Ett glas vin på 150 ml landar oftast mellan 80 och 130 kcal. Alkoholen står för den absoluta merparten av kalorierna, eftersom varje gram ren alkohol ger 7 kcal, medan socker bidrar med 4 kcal per gram. Torrt vitt vin med låg alkoholhalt hamnar i botten av spannet, kraftiga röda viner och dessertviner i toppen. En enkel tumregel: ju högre alkoholprocent, desto fler kalorier i glaset.

Innehållsförteckning

Varför alkoholhalten avgör mer än sockret

Många pekar ut socker som den stora kalorisynden i vin. I verkligheten är det alkoholen som dominerar räkningen, och skillnaden är inte liten.

Närbild på en vinetikett som visar alkoholhalten i procent

Alkohol väger in med 7 kcal per gram, socker med 4. I ett torrt vin med 15 % alkohol och nästan inget restsocker kommer kalorierna nästan uteslutande från alkoholen. En flaska på 75 cl med 15 % innehåller omkring 89 gram alkohol, vilket ger ungefär 590 kcal bara från alkoholen. Sockrets bidrag i ett torrt vin med 1–2 gram socker per liter är försumbart: runt 4 kcal per flaska.

Jämför det med ett halvsött vin på 10 % alkohol och 28 gram socker per liter. Alkoholen ger då cirka 390 kcal per flaska, sockret runt 80 kcal. Totalt landar flaskan på ungefär 470 kcal. Det torra 15-procentiga vinet slår alltså det söta med drygt 120 kcal per flaska, trots att det sötare vinet innehåller nästan 30 gånger mer socker.

Per glas (150 ml) blir skillnaden ungefär 15–20 kcal. Inte dramatiskt för ett enstaka glas, men över en kväll med tre glas summerar det.

Kroppen förstärker effekten ytterligare, oavsett hur van vindrickare du är. Alkohol prioriteras i ämnesomsättningen, vilket innebär att förbränningen av fett och kolhydrater pausas så länge levern bearbetar alkoholen. Högre alkoholhalt betyder alltså både fler kalorier och längre tid i det metaboliska väntrummet.

Kalorier per glas i olika vinkategorier

Ett standardglas på 150 ml ger mellan 80 och 170 kcal beroende på vinkategori. Tabellen nedan rangordnar de vanligaste typerna från lägst till högst.

Tre vinglas med olika mängd vin som visar skillnaden i portionsstorlek
KategoriTypisk alkoholhaltKcal per glas (150 ml)
Lätt vitt (Mosel Riesling, Vinho Verde)8–11 %80–95
Torrt vitt (Chablis, Grüner Veltliner)12 %90–100
Brut bubbel (champagne, cava)12 %90–100
Rosé (Provence-stil)12–13 %95–105
Lätt rött (Beaujolais, Valpolicella)11–12,5 %85–100
Medelfylligt rött (Bourgogne, Rioja Crianza)13–13,5 %100–110
Kraftigt rött (Barolo, Zinfandel, Amarone)14–16 %110–130
Sött/halvsött vin (Gewürztraminer, Spätlese)9–12 %100–120
Dessertvin och starkvin (portvin, Sauternes)15–20 %130–170

Siffrorna är ungefärliga spann. Alkoholhalten är den tyngsta faktorn, men restsocker adderar extra kalorier i de söta kategorierna.

Glasstorlek gör stor skillnad i praktiken. Många restauranger häller 175 ml, och hemma är det lätt att hamna på 200 ml. Redan vid 200 ml ökar kalorierna med ungefär en tredjedel jämfört med 150 ml. En hel flaska (75 cl) motsvarar fem standardglas, så en flaska medelfylligt rött landar runt 500–550 kcal totalt.

Vill du hålla nere kalorierna per glas utan att byta vinstil helt är den enklaste åtgärden att välja en flaska med en eller två procentenheter lägre alkoholhalt. Skillnaden mellan 12 % och 14 % är ungefär 20 kcal per glas.

På Systembolaget hittar du alkoholhalten tydligt angiven på varje flaska och i sökfiltren online. Filtrera på max 12 % alkohol så får du en snabb överblick över de lättare alternativen utan att behöva räkna själv.

Rött, vitt, rosé och bubbel: så mycket skiljer kalorierna inom varje typ

En lätt Beaujolais på 12 % alkohol landar runt 80 kcal per glas (150 ml). En kraftig Zinfandel på 15,5 % hamnar närmare 120 kcal. Spridningen inom enbart rött vin är alltså rejäl, vilket gör “rött eller vitt?” till fel fråga om du vill hålla nere kalorierna. Stilen och alkoholhalten avgör mer.

Stilen och alkoholhalten avgör mer än färgen på vinet.

Rött har den bredaste spridningen. Pinot Noir från Bourgogne (typiskt 13 %) ger omkring 90 kcal, medan en australisk Shiraz på 14,5 % kryper upp mot 105. Vill du hålla nere kalorierna utan att byta färg fungerar Beaujolais, enklare Valpolicella eller en lättare Garnacha från höjdläge bättre än tunga Amarone eller Barolo.

Vitt varierar nästan lika mycket, fast av en annan anledning. En Mosel-Riesling på 8,5 % med lite restsocker kan landa under 70 kcal per glas, trots sockret. En fyllig, fatlagrad Chardonnay från Kalifornien på 14 % når över 100 kcal. Torrt betyder inte automatiskt lägre kalorier om alkoholhalten är hög.

Rosé följer i princip samma logik som vitt. De flesta Provence-roséer ligger på 12,5–13 % och hamnar kring 85–95 kcal. Ingen dramatik jämfört med ett torrt vitt i samma alkoholspann.

Bubbel skiljer sig mest beroende på sötnivå. En brut (under 12 gram socker per liter) på 12 % ger ungefär 90 kcal per glas. En demi-sec med 32–50 gram socker per liter adderar 10–15 kcal extra, ibland mer. Väljer du brut nature eller extra brut sparar du ytterligare några kalorier, men skillnaden mot vanlig brut är marginell. Mer om de olika sötnivåerna finns i vår guide till mousserande vin.

Dessertvin och starkvin: en egen kaloriklass

Portvin, sauternes och söt sherry kombinerar hög alkoholhalt med rejält restsocker. I dessa viner är både alkohol och socker höga samtidigt, till skillnad från torrt vin där i princip bara alkoholen räknas.

Litet glas med portvin bredvid ett vanligt vinglas med rött vin

Ett standardglas dessertvin serveras ofta i 7,5 cl, ibland 10 cl. Trots den mindre portionen landar kalorierna runt 110 till 170 kcal per glas, beroende på typ. En ruby port med omkring 20 % alkohol och tydlig sötma hamnar i den övre änden. En sauternes, som ofta ligger kring 13 till 14 % alkohol men med extremt högt restsocker (ibland över 100 g per liter), når liknande nivåer trots lägre alkoholhalt. Söt sherry, typ cream eller Pedro Ximénez, kan överstiga 170 kcal per glas.

Jämför det med ett glas torrt rött på 150 ml som ger runt 90 till 100 kcal. Dessertvin i halva portionsstorleken levererar alltså fler kalorier. Ett glas port efter middagen är ingen katastrof, men häller du samma mängd som vanligt vin förskjuts kaloriräkningen rejält.

Vanliga missuppfattningar om kalorier i vin

Rött vin har inte per automatik fler kalorier än vitt: en Beaujolais på 12 % landar lägre än en fyllig Chardonnay på 14 %.

“Naturvin har färre kalorier”

Naturvin jäser ofta till torrt, vilket kan ge lågt restsocker. Men alkoholhalten varierar precis lika mycket som i konventionellt vin. En naturlig Grenache på 14,5 % innehåller samma mängd kalorier per glas som vilken annan Grenache på samma styrka. Produktionsmetoden förändrar inte energiinnehållet i alkoholen. Vill du veta mer om vad naturvin faktiskt innebär har vi en separat guide.

“Alkoholfritt vin är kalorisnålt”

Alkoholen är borta, men sockret är ofta kvar. Flera alkoholfria viner kompenserar smakförlusten med restsocker, och socker ger 4 kcal per gram. Ett alkoholfritt vin med 30 g socker per liter hamnar runt 50 kcal per glas (150 ml) bara från sockret. Lägre än ett torrt vin på 13 %, men långt ifrån noll.

“Ekfatslagring gör vinet kaloririkare”

Ekfat tillför smak och textur, inte kalorier. Vanillin och andra föreningar från eken finns i så små mängder att de saknar energimässig betydelse. Kalorierna sitter fortfarande i alkohol och eventuellt restsocker.

“Rosé är alltid det lättaste alternativet”

Rosé uppfattas som lätt, men de flesta torra roséviner ligger på 12–13 % alkohol. Det ger i princip samma kalorier som ett torrt vitt vin i samma alkoholspann. En Provence-rosé på 13 % och en Grüner Veltliner på 12 % skiljer sig åt, men det beror på alkoholhalten, inte på att det ena är rosé.

Vanliga frågor om kalorier i vin

Hur många kalorier har en hel flaska vin?

En flaska torrt vin (75 cl, 12 %) landar kring 470 kcal. Vid 15 % alkohol stiger samma flaska till runt 590 kcal, eftersom varje procentenhet extra alkohol adderar ungefär 30 kcal per flaska.

Har halvtorrt vin fler kalorier än torrt?

Inte nödvändigtvis. Ett halvtorrt vin med 10 % alkohol och 28 g socker per liter hamnar på ungefär samma totalkalorier som ett torrt vin med 12 % alkohol, eftersom den lägre alkoholhalten kompenserar för sockret.

Är prosecco kalorisnålare än vanligt vin?

Prosecco har ofta lägre alkoholhalt (omkring 11–12 %) och serveras i mindre glas, vilket ger färre kalorier per portion. Räknat per centiliter skiljer det dock inte dramatiskt mot ett torrt vitt vin i samma alkoholspann.

Spelar glasstorleken verkligen roll för kaloriintaget?

Ett restaurangglas rymmer ofta 150–180 ml, medan ett standardmått i kaloritabeller utgår från 125 ml. Skillnaden motsvarar 15–25 kcal per glas, och över en kväll med tre glas blir det märkbart.

Vilka druvor ger lägst kalorier i vinet?

Druvan i sig avgör inte kalorierna direkt, men sorter som Riesling (Mosel) och Vinho Verde-druvor ger ofta viner med 8–11 % alkohol. Det är den låga alkoholhalten, inte druvan, som sänker kalorierna.

Bild på vår Skribenten Jonatan på Wine Society
Skrivet av: Jonatan RajalaMin vinresa började för många år sedan och har sedan dess utvecklats från ett trevligt helgnöje till en renodlad passion. Idag lägger jag hundratals timmar om året på att systematiskt prova viner, nörda ner mig i druvornas kemi och utvärdera lagringspotential. Mitt mål med Wine Society är att bryta ner vinvärldens ofta onödigt komplicerade jargong till tydliga, ärliga och praktiska guider. Jag testar, gör misstagen och drar slutsatserna – så att du kan lägga dina pengar på rätt flaskor.